Poznaj azjatyckie zasady savoir vivre

21 Lipca 2016

Jak zapewne nieraz już słyszałeś, zasady sovoir vivre w Azji znacznie różnią się od tych, które narzuca nam kultura europejska. Można wręcz powiedzieć, że są one zupełnie odwrotne do tych które znamy. To co u nas jest niegrzeczne, tam postrzegane jest za dobrą manierę. Więc jeśli wybierzesz się kiedyś do Azji, dobrze by było nie popełnić gafy przy stole. Oto kilka prostych zasad dyktowanych przez kulturę kulinarną...

Gościnnie w Azji

Jak zachować się w domu gospodarza? Co przystoi gościom i do czego zobowiązany jest gospodarz? Przede wszystkim to osoba, do której będziemy zaproszeni powinna zadbać o dobre samopoczucie gości. To ona nakłada na talerze własnymi pałeczkami najlepsze porcje. W przeciwieństwie do zwyczaju panującego w Europie, gdzie na stole będą stały półmiski z daniami, z których goście samodzielnie nakładać będą sobie porcje. Azjatycka kultura wymaga również od gości głośnego mlaskania, co świadczy tym, iż potrawa bardzo smakuje. Należy również pamiętać, aby nigdy nie zostawiać resztek na talerzu.

 

Prezent dla gospodarza

Wręczając prezent gospodarzowi musimy pamiętać o kilku przedmiotach, które mogą budzić podejrzenie bądź zostać odebrane jako brak szacunku. Przede wszystkim nie należy wręczać ostrych przedmiotów takich jak noże, zegarki czy parasole. Niedozwolone jest również wręczanie nakrycia wierzchniego w kolorze zielonym, który symbolizuje zdradę żony.

 

Jak zachować się przy stole?

Jak wiadomo potrawy należy spożywać pałeczkami. Nie wolno natomiast stukać nimi w talerz, co jest oznaką żebractwa, nie należy również wbijać pałeczek w potrawę - są to główne zasady kuaizi czyli kultury spożywania posiłku za pomocą drewnianych pałeczek. 

 

Pożegnanie 

Miłym i często spotykanym gestem ze strony gospodarza, jest odprowadzenie gości przed budynek, do taksówki czy na przystanek. 

 

KUP KARTĘ I CIESZ SIĘ ZNIŻKAMI Z OPENCARD !